A look at how skaters in western performed at the Divisonals held at the Stephenvlle Dome

Dave Kearsey
Send to a friend

Send this article to a friend.

Pre-Novice Women (Under 16)

1. Nicole Casey Sparking Blades FSC

2. Bethan Whelan Silver Blades SC

3. Leah Whitten Silver Blades SC

4. Hannah Robertson Stephenville FSC

Juvenile Women (Under 14)

1. Caylie Blake Silver Blades SC

2. Deidre Skinner Sparking Blades FSC

3. Hannah Sheehan Sparkling Blades FSC

4. Danielle Sceviour Silver Blades FSC

WD Rachel Whitten Silver Blades SC

WD Kennedi Boland Silver Blades SC

Pre-Juvenile Women (Under 11)

1. Tori Gosse Silver Blades SC

2. Rebecca Bennett Silver Blades SC

3. Melissa Brown Silver Jets SC

4. Paige Sargent Notre Dame FSC

5. Alexis Parsons Silver Jets SC

Pre-Juvenile Women (Under 14)

1. Olivia Park Silver Blades SC

2. Jasmine Tubrett Sparkling Blades FSC

3. Janelle Caravan Sparkling Blades FSC

4. Lauren Rowe Sparkling Blades FSC

5. Lauren Rice Seaport FSC

6. Kaitlyn Foss Seaport FSC

WD Eva Redmond Silver Jets SC

Gold Women

1. Erin Foote Sparkling Blades FSC

2. Emily Park Silver Blades SC

3. Charity Drover Silver Jets SC

4. Amber Tremblett Notre Dame FSC

Junior Silver Women (Under 19)

1. Sarah Organ Port aux Basques FSC

2. Amber Murrin Silver Blades SC

3. Jasmine Penney Silver Blades SC

4. Susan Cole Sparkling Blades SC

5. Erin Ball Seaport FSC

6. Starlene Hibbs Seaport FSC

WD Rachel Mills Seaport FSC

WD Amy Bishop Sparking Blades FSC

Senior Bronze Women (Under 19)

1. Emily Pardy Sparkling Blades FSC

2. Victoria Hanlon Silver Jets Sc

3. Tanisha Harris Notre Dame FSC

4. Rhiann Ward Silver Blades SC

5. Victoria Lewis Terra Nova Tornadoes SC

6. Caitlin Sparkes Silver Jets SC

7. Jade Roberts Island Blades FSC

8. Michaela Foster Silver Blades SC

9. Stephanie Murphy Silver Blades SC

10. Robyn Pollett Silver Jets SC

11. Jill  Ingram Port aux Basques FSC

12. Jessica Skinner Stephenville FSC

WD Laura Belbin Notre Dame FSC

STAR5 Girls (Under 13)

1. Holly Fitzpatrick Deer Lake SC

2. Jamie Powell Sparkling Blades FSC

3. Emily-Ann Goobie Deer Lake SC

4. Isabella Burry Terra Nova Tornadoes SC

5. Hailey Martin Silver Blades SC

6. Anna Brake Silver Blades SC

7. Elizabeth Van Horne-Wall Silver Jets SC

8. Alyssa Cole Seaport FSC

9. Kiara Pope Seaport FSC

WD Madison Holden Silver Jets SC

WD Lilija Laliberte Silver Jets SC

WD McKayla Angell Silver Jets SC

STAR5 Girls (Under 19)

1. Jenna Doucette Terra Nova Tornadoes SC

2. Shae-lynn Drover Crystal Gliders SC

3. Stephanie Roberts Island Blades FSC

4. Emily Ann Pritchett Terra Nova Tornadoes SC

5. Abigail Gray Crystal Gliders SC

6. Autumn Saunders Sparkling Blades FSC

7. Courtney Freake Seaport FSC

8. Brianna McGrath Seaport FSC

9. Danya Penney Northern Blades FSC

10. Katelyn Harbin Silver Jets SC

11. Casandra Lacey Notre Dame FSC

12. Brittany Snow Notre Dame FSC

13. Kendra Parsons Silver Jets SC

14. Ashley Hedderson Northern Blades FSC

15. Bethany Bernier Stephenville FSC

16. Denika Lewis Sparkling Blades FSC

17. Jessica Jackson Silver Jets SC

18. Bethany George Stephenville FSC

19. Kesha Elliott Seaport FSC

20. Kelsey Smith Stephenville FSC

21. Julia Dawson Stephenville FSC

22. Rebecca Anderson Stephenville FSC

WD Mia Francis Port aux Basques FSC

WD Monica Angell Silver Jets SC

WD Brailyn Cave Sparkling Blades FSC

WD Victoria Lynn Warren Northern Blades FSC

WD Julia Rogers Island Blades FSC

STAR4 Boys Free Program

1. Justin Taylor Seaport FSC

2. Riley Jarrett Seaport FSC

STAR4 Girls Under 10 Free Program

1. Megan Piercey Silver Jets SC

2. Jillian Rice Seaport FSC

3. Brook Motty Silver Blades SC

4. Broolyn Watkins Seaport FSC

5. Abigail Boyd Silver Jets SC

6. Gia Caul Stephenville FSC

7. Kimi Burt Seaport FSC

STAR4 Girls Under 13 Free Program

1. Carley Bennett Deer Lake SC

2. Stacey Wheeler Crystal Gliders SC

3. Caroline Mercer Sparkling Blades FSC

4. Amber Gray Crystal Gliders SC

5. Olivia Legge Sparkling Blades FSC

6. Abigail Hulan Stephenville FSC

7. Chloe Alexander Deer Lake SC

8. Madison Collins Silver Jets SC

9. Brooklyn Lee Seaport FSC

10. Kristen Organ Notre Dame FSC

11. Sarah McCarthy Silver Blades SC

12. Callie Gillingham Silver Jets SC

13. Sarah Lynn Ball Seaport FSC

13. Chloe Hibbs Seaport FSC

15. Kayla Alexander Stephenville FSC

16. Jenna Specker Silver Blades SC

17. Laura Janes Deer Lake SC

STAR4 Girls Under 19 Free Program

1. Kaley Bishop Sparkling Blades FSC

2. Tyra Sharron Seaport FSC

3. Marsha Wheeler Crystal Gliders SC

4. Jade Burt Seaport FSC

5. Bonnie Pike Terra Nova Tornadoes SC

6. Briann George Stephenville FSC

7. Rebekah Saunders Terra Nova Tornadoes SC

8. Tory Lawless Crystal Edge FSC

9. Natasha Preston Sparkling Blades FSC

10. Angel Burry Island Blades FSC

Organizations: Divisonals

Geographic location: Terra Nova, Notre Dame, Brooklyn

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments