Top News

Various minor hockey teams across the province go for gold over the weekend

Eric Genge, centre, of Straits works the puck against Stephenville’s Ethan March (left) and Noah Blanchard.
Eric Genge, centre, of Straits works the puck against Stephenville’s Ethan March (left) and Noah Blanchard.

Straits won the Steele Hotels All Newfoundland & Labrador Provincial Tournament for the Atom D division on Saturday at the Stephenville Dome, defeating the host Stephenville team 3-2 in the gold medal game.

Here are the results from the final day of the various Steele Hotels All Newfoundland and Labrador Provincial Tournaments on Saturday:

Atom A

Tier 1

Gold: St. John’s

Silver: Paradise

Bronze: Avalon

Paradise 5, Mount Pearl 3

Avalon 4, Mount Pearl 1

St. John’s 4, Paradise 1

Tier 2

Gold: CB Regional

Silver: Grand Falls-Windsor

Bronze: Bay Arena

CB Regional 3, Bay Arena 2

Bay Arena 3, Northeast 2

CB Regional 8, Grand Falls-Windsor 4

Tier 3

Gold: Gander

Silver: Corner Brook

Bronze: Deer Lake

Gander 6, Lake Melville 4

Deer Lake 8, Lake Melville 7

Gander 3, Corner Brook 2

 

Atom B

Gold: St. John’s

Silver: Paradise

Bronze: Mount Pearl

St. John’s 2, Paradise 2

Goulds 4, Northeast 2

Mount Pearl 5, CB Regional 0

St. John’s 4, Paradise 2

 

Atom C

Gold: Trinity Placentia

Silver: Avalon

Bronze: Marystown

CeeBees 5, Marystown 5

Clarenville 4, Labrador West 3

Tee Pees 4, Avalon Celtics 3

Trinity Placentia 4, Avalon 2

 

Atom D

Gold: Straits

Silver: Stephenville

Bronze: Mount Pearl

Straits 11, St. Pierre 4

Mount Pearl 10, Gander 9

Stephenville 10, Green Bay South 0

Straits 3, Stephenville 2

 

Atom E

Gold: Paradise

Silver: Bishop’s Falls

Bronze: CB Regional

Bishop’s Falls 2, CB Regional 2

Grand Falls-Windsor 1, Northeast 1

Paradise 4, St. John’s 4

Paradise 5, Bishop’s Falls 3

 

Atom F

Gold: Twillingate

Silver: Corner Brook

Bronze: Fogo/Change Islands

Twillingate 7, CeeBees 3

Clarenville 8, Fogo/Change Islands 5

Corner Brook 6, Southern Shore 1

Twillingate 6, Corner Brook 5

 

Atom G

Gold: Twin Towns

Silver: Bay D’Espoir

Bronze: Botwood

Trinity Placentia 8, Stephenville 2

Marystown 4, Bay D’Espoir 3

Twin Towns 10, Botwood 0

Twin Towns 11, Bay D’Espoir 1

 

Atom H

Gold: Torngat Mountains

Silver: Bell Island

Bronze: Goulds

Torngat Mountains 9, Clarenville 4

Bell Island 7, Goulds 5

Labrador West 15, United Towns 5

Torngat Mountains 15, Bell Island 10

 

Atom I

Gold: Harbour Breton

Silver: Mount Pearl

Bronze: Churchill Falls

Churchill Falls 8, Bay Arena 1

Harbour Breton 8, Mount Pearl 1

Harbour Breton 7, Mount Pearl 0

 

Bantam A

Gold: Warriors

Silver: Guardians

Bronze: Thrashers

Thrashers 3, Gladiators 1

Guardians 4, Warriors 3

Crushers 2, Generals 1

Warriors 5, Guardians 4

 

Bantam B

Gold: St. Pierre

Silver: Gander

Bronze: Corner Brook

Marystown 2, Grand Falls-Windsor 2

Gander 2, Corner Brook 1

St. Pierre 9, Avalon 0

St. Pierre 7, Corner Brook 1

 

Bantam C

Gold: Labrador West

Silver: Bay Arena

Bronze: Deer Lake

Deer Lake 4, Labrador West 3

Bay Arena 5, Mount Pearl 2

St. John’s 7, Glovertown 2

Labrador West 7, Bay Arena 3

 

Bantam D

Gold: Lake Melville

Silver: CB Regional

Bronze: Stephenville

Straits 6, Southern Shore 3

CB Regional 5, Stephenville 3

Lake Melville 6, CeeBees 2

Lake Melville 3, CB Regional 0

 

Bantam E

Gold: Sheshatshiu

Silver: Clarenville

Bronze: Paradise

Northeast 9, Trinity Placentia 4

Paradise 7, Sheshatshiu 4

Clarenville 8, Port aux Basques 2

Sheshatshiu 3, Clarenville 1

 

Bantam F

Gold: Northeast

Silver: Bay Arena

Bronze: Southern Shore

Southern Shore 2, Lewisporte 1

Bay Arena 6, Springdale 1

Northeast 4, Paradise 1

Northeast 3, Bay Arena 2

 

Bantam G

Gold: Placentia

Silver: Mount Pearl

Bronze: Avalon

Stephenville 8, Placentia Intertown 6

Mount Pearl 4, Labrador West 1

Avalon 6, Churchill Falls 2

Placentia 6, Mount Pearl 2

 

Bantam H

Gold: Beothic

Silver: Botwood

Bronze: Marystown

Baie Verte 9, Clarenville 1

Botwood 4, Marystown 3

Beothic 4, Northeast 2

Beothic 4, Botwood 1

 

Mega

Division A

Gold: Placentia

Silver: Springdale

Bronze: Port aux Basques

Division B

Gold: Bonavista

Silver: St. Anthony

Bronze: Bay Arena

Division C

Gold: Paradise

Silver: Lewisporte

Bronze: Goulds

Division D

Gold: St. John’s

Silver: Northeast

Bronze: Southern Shore

Baie Verte 3, Port aux Basques 2

Bonavista 7, Avalon 3

Lewisporte 7, Corner Brook 2

Southern Shore 5, Glovertown 1

Placentia 3, Springdale 1

St. Anthony 5, Bay Arena 2

Goulds 2, Paradise 2

Northeast 2, St. John’s 2

Medal games

Gold

Placentia 4, Springdale 3 (SO)

Bonavista 2, St. Anthony 1

Paradise 5, Lewisporte 3

St. John’s 1, Northeast 0 (OT)

Bronze

Port aux Basques 9, Baie Verte 3

Bay Arena 4, Avalon 3 (OT)

Goulds 4, Corner Brook 3 (SO)

Southern Shore 2, Glovertown 1 (SO)

Stephenville’s Noah Blanchard battles for possession with Straits’ Dustin Genge (centre) and Brayden Way.

Recent Stories