Top News

Corner Brook team snags silver at St. John's Regatta

Corner Brook’s Barry Group Inc. members, from left, Amy Barry, Steph Brake, Jessica Johnson, Katie Alteen, Meaghan Brown, Sarah Rowe, and coxswain Jeff Griffin, are shown during the VOCM Female Commerical race at the 2017 St. John’s Regatta on Wednesday morning.
Corner Brook’s Barry Group Inc. members, from left, Amy Barry, Steph Brake, Jessica Johnson, Katie Alteen, Meaghan Brown, Sarah Rowe, and coxswain Jeff Griffin, are shown during the VOCM Female Commerical race at the 2017 St. John’s Regatta on Wednesday morning.

Corner Brook’s Barry Group Inc. members Amy Barry, Steph Brake, Jessica Johnson, Katie Alteen, Meaghan Brown, Sarah Rowe, and coxswain Jeff Griffin, earned silver medals at the VOCM Female Commerical race at the 2017 St. John’s Regatta on Wednesday morning.

The team finished in second place with a final time of 6:14.26, after posting a 6:13.6 in their earlier time trial. The team of First General earned gold in the race with a time of 5:59.30.

Full Results

Race 1, 8 a.m.

Atlantic Lottery Female Amateur

Bob and Joseph Healey Memorial Trophy

Race Record: 4:56.70, OZ FM, 2003 (course record)

1. M5, 5:01.55, Stake 1, Miss Tubular

Cox Dean Hammond, stroke Katie Wadden Alyssa Devereaux, Jane Brodie, Nancy Beaton, Amanda Ryan, Amanda Hancock, spare Shannon Driscoll, coach Bert Hickey

2. JAC, 5:20.79, Stake 3, Pomerleau

3. Steers Insurance, 5:24.31, Stake 2, Iceberg Gold

4. Bern Tobin Royal Lepage Atlantic Homestead, 5:38.77, Stake 5, Gerry Angel

5. Gittens and Associates, 5:47.35, Staske 4, Dictator

 

Race 2, 8:20 a.m.

Nalcor Female Mercantile

Newfoundland Power Trophy

Race Record: 5:15.82, North Atlantic Petroleum, 1997 (Mercantile)

1. Dawe and Burke, 5:28.58, Stake 1, The Broker

Cox Rick Coish, stroke Amanda Mews, Teresa Butler, Danielle Barron, Meghan McCabe, Heather Gillis, Amanda Butland, spares Tammy King and Laura Beth Power and coach Mike Hickey

2. Pouch Cove Pharmacy, 5:31.98, Stake 4, The Henley

3. Sea-Force Diving, 5:37.79, Stake 3, President’s Choice

4. Port Authority, 5:40.19, Stake 2, Newfoundland Herald

5. Atlantic Towing, 5:53.10, Stake 5, Smith Stockley

 

Race 3, 8:40 a.m.

NTV Satellite Network Male Amateur

NTV Trophy

Race record: 8:54.06, Crosbie Industrial Services, 2007

1. Outer Cove, 9:04.28, Stake 1, Iceberg Gold

Cox Mark Hayward, stroke Brent Hickey, Brent Payne, James Cadigan, Dan Cadigan, Mark Perry, Colin Stapleton, spare Craig Whittle, coach Bert Hickey

2. Smith Stockley, 9:43.53, Stake 2, Pomerleau

3. Lamb’s Rum, 9:47.32, Stake 3, Gerry Angel

4. NTV, 10:12.58, Stake 4, Miss Tubular

5. NL Power, 10:47.61, Stake 5, Dictator

 

Race 4, 9 a.m.

Chevron Male All Comers

Bernard L. Collins Memorial Trophy

Race record: 9:24.80, Concrete Products, 1995

1. Wade’s Excavating and Septic Systems, 10:45.53, Stake 1, President’s Choice

Cox Kevin Greeley, stroke Jason Wade, Matthew Hiscock, Scott Connolly, Curtis Hartery, Jay Cole, Trevor Ring, spares Jim Wade and Bradley Wade

2. Ricanna Petroleum Consulting, 10:53.38, Stake 3, The Henley

3. RDS Contracting, 11:10.90, Stake 2, The Broker

4. Universal Corporate Wear, 11:31.66, Stake 4, Smith Stockley

5. Waterford/Key Assets, 12:06.95, Stake 5, The OZ Network

 

Race 5, 9:20 a.m.

Tim Hortons Female District/Female Masters

Best Buy Trophy (District)

Neville Consulting Trophy (Masters)

Race Record: 5:29.86, CFS St. John’s/Sports Shop, 2001 (Female District)

Race Record: 5:12.53, OZ-FM, 2012 (Masters)

District

1. O’Dea Earle, 5;45.27, Stake 2, Pomerleau

Cox Mitchell Thomas, stroke Emma Colbourne, Chelsea King, Jennifer Crowe, Allison Philpott, Andrea Williams, Maria Roach

2. India Gate, 5:45.43, Stake 4, Cougar Helicopters

3. Marie’s Mini Mart, 5:51.34, Stake 3, The Dictator

4. Nexxbar, 6:03.42, Stake 1, Iceberg Gold

Masters

1. Wedgewood Physiotherapy/Power Conditioning, 5:53.21, Stake 5, Miss Tubular

Cox Bill Maher, stroke Colleen Warford, Colleen Jones, Susan Quinton, Kim Maher, Valerie Piper, Anna Cook, spare Susie Ennis

 

Race 6, 9:40 a.m.

Sobeys Female General Workers

Sobeys Group Trophy

Race record: 5:30.56, RJG Construction, 2004

1. East Coast Mortgage Brokers, 5:48.17, Stake 1, The Broker

Cox Denise Carew, stroke Beth Davis, Alison Moore, Niki Carew, Kimberly Hawco, Jennifer Gaudon, Cynthia Squires, spare Krista Carew

2. A Fitness, 5:48.56, Stake 4, Smith Stockley

3. Marco, 5:57.34, Stake 5, The OZ Network

4. Freshii, 6:02.41, Stake 2, President’s Choice

5. Cahill Construction, 6:28.82, Stake 3, The Henley

 

Race 7, 10 a.m.

Islander RV Female Intermediate/Female Juvenile/Female Masters

Islander RV Trophy (Intermediate)

Ultramar Ltd. Trophy (Juvenile)

Royal St. John’s Regatta Committee Trophy (Masters)

Race record: 5:11.55, Compusult, 2004 (Intermediate)

Race record: 5:25.66, Noble Drilling, 2002 (Juvenile)

Race Record: 5:12.53, OZ-FM, 2012 (Masters)

Juvenile

1. Harold Hotel, 5:43.89, Stake 1, Miss Tubular

Cox Kenneth King, stroke Tyra Lannon, Mackenzie Leonard-Power, Lauren Kelly, Grace Follett, Hilary Neville, Mackenzie Wakeham, coach Tony Woodman

2. Sapphire Restaurant, 6;11.96, Stake 2, Iceberg Gold

Intermediate

1. Eastern Blown-In Insulation, 6:07.30, Stake 4, The Dictator

Cox Melissa Snow, stroke Danielle Bolger, Emma Hudson, Katie Cranford, ,Zoie Bragg, Rebecca Joyce, Shae-Lynn Kendra Stamp, spare Stephanie Barrington

2. Torbay Foodland/Kennedy’s Concrete Forming, 7:26.38, Stake 5, Pomerleau

Masters

1. TLC Nursing and Home Care Inc., 5:59.40, Stake 3, Gerry Angel

Cox Jeannie Snow, stroke Betty Ann Garland, Kelly Knight, Mary Rideout, Marina Thistle, Paula Ellsworth, Pat Dodd

 

Race 8, 10:20 a.m.

North Atlantic Male Masters

St. John’s Regatta Committee Trophy (masters)

Race Record: 9:40:11, 3M Masters, 2012 (Masters)

1. Carroll Investments, 10:31.85, Stake 1, The Broker

Cox John Handrigan, stroke Russ Moores, Jim Carroll, Owen Brophy, Sean Brophy, Gary Squires, Steve Ring, spares Ross Poole and Derek Mercer

2. Hearn Distributing, 10:58.75, Stake 2, President’s Choice

3. Safety First, 12:30.52, Stake 4, Smith Stockley

4. Smith Stockley Masters, 14:01.32, Stake 5, The Henley

 

Race 9, 10:40 a.m.

VOCM Female Commercial

VOCM 590 Trophy

Race record: 5:33.19, Thrifty Car Rental, 2001

1. First General, 5:59.30, Stake 3, Pomerleau

Cox Danny Harte, Michelle Murphy, Angela Skinner, Tara Evans, Kim Button, Laila Brown, Claire Avery

2. Barry Group Inc., 6:14.26, Stake 1, Iceberg Gold

3. Sisters in Fitness, 6:23.74, Stake 2, Miss Tubular

4. Mary Brown’s Avalon Mall, 6:24.22, Stake 4, Gerry Angel

5. Pomerleau and H.J. Bartlett Electric, 6:49.32, Stake 5, Dictator

 

Race 10, 11 a.m.

DC Design House Female Club

FMC Technologies Trophy

Race Record: 5:44.23, Bella Vista, 2005

1. Avalon Girls, 6:20.28, Stake 2, President’s Choice

Cox John Handrigan, Diana Gibbons, Elizabeth Hogan, Karolyn Nolan, Lorie Smith, Donna Adams, Valerie Galloway, spare Willimina Martin

2. Capital Subaru, 6:21.41, Stake 1, The Broker

3. Cahill Technical, 6:23.13, Stake 3, The Henley

4. Skipper Ring’s Crew, 6:27.86, Stake 5, The OZ Network

5. Corcoran Contracting, 6:30.94, Stake 4, Smith Stockley

 

Race 11, 11:20 a.m.

Canada 150 Female Memorial

Merlin Security Trophy

Race record: 5:31.49, Port Authority 2016

1. Avalon Trimline Signs, 6:14.16, Stake 3, Iceberg Gold

Cox Fred Chafe, stroke Sheena Martin, Aimee Rose, Krista Cox, Jill Colbourne, Kristen Smith, Heidi Snow, spares Crystal White and Heidi White

2. St. John’s Fish Exchange and Wet Bar, 6:15.70, Stake 2, Pomerleau

3. Stewart McKelvey, 6:19.29, Stake 5, Gerry Angel

4. Pyramid Construction, 6:42.10, Stake 4, Cougar Helicopters

5. Universal Corporate Wear, 6:55.94, Stake 1, Miss Tubular

 

Race 12, 2 p.m.

City of St. John’s Female Labour 

City of St. John’s Mayor’s Cup Trophy

Race Record: 5:46.39, Statoil, 2012

1. Stream Team, 6:20.80, Stake 4, Miss India

Cox Patricia Murphy, stroke Melissa Kearsey, Ashley Edmunds, Danica Hounsell, Lauren Howell, Jenny Smith, Shianne Beson, spare Sheila Griffiths-Beresford

2. Kvaerner, 6:23.82, Stake 1, Stroke of Power

3. Tattoo Society Inc., 6:35.58, Stake 5, The Ranger

4. Boulder Publications/McDonald’s Home Hardware, 6:36.82, Stake 2, Smith Stockley II

5. John Callahan Hanlon Realty, 7:06.48, Stake 3, Lamb’s Palm Breeze

 

Race 13, 2:20 p.m.

Goodlife Fitness Senior Female All-Comers

Goodlife Trophy

Race Record: 5:45.91, Appleton Rum, 2001

1. Compusult, 6:20.34, Stake 2, Marine Institute

Cox Jim Ring, stroke Bonnie Hickey, Jenn Tremblett, Trina Thomlyn, Robin Carnell Hussey, Eileen Collingwood, Karen Power, spares Nycki Temple Delisle and Betty Shea

2. New Victorian Homes, 6:34.32, Stake 4, The CBC

3. F.A.S.T. RNs, 6:51.01, Stake 3, Catherine M.

4. Primerica Financial Services, 6:53.91, Stake 5, The Sea-Hawk

5. The Go! Store PetroService, 7:12.51, Stake 1, The Telegram

 

Race 14, 2:40 p.m.

Alec G. Henley and Associates Female Service 

Alec G. Henley and Associates Trophy

Race Record: 5:55.68, Labrador Motors, 2011

1. Triple E Painters, 6:29.80, Stake 3, Smith Stockley II

Cox Michelle Croke, stroke Julia Elliott, Elizabeth Morris, Janelle Williams, Sara Ralph, Sydney Boland, Samantha Penney, spare Kathleen Shea

2. Party Bus, 6:37.92, Stake 1, Lamb’s Palm Breeze

3. Canadian Armed Forces, 6:39.70, Stake 5, Miss India II

 

Race 15, 3 p.m.

Air Miles Female Trades

Royal St. John’s Regatta Committee Trophy

1. So Kee Grocery, 6:43.61, Stake 5, The Telegram

Cox Rich Bailey, stroke Kim Murphy, Cheryl Nash, Justine Thompson, Melissa Keough, Shirley Murphy, Angela Murphy

2. Breathe Well, 6:57.93, Stake 3, The CBC

3. United steel Workers, 7:40.99, Stake 1, The Sea-Hawk

 

Race 16, 3:20 p.m.

Arup Female Midget

Bell Aliant Trophy

Race Record: 5:48.39, Noble Drilling, 2001

1. Domino’s Pizza, 6:13.30, Stake 1, Stroke of Power

Cox John Barrington Jr., stroke Catherine Summers, Anna Barrington, Katie Warford, Mackenzie Cahill, Leah May, Maggie Carew, spare Sophie Rouah, coach Dawn Summers

2. Keep Cool Refrigeration A/C Ltd., 6:23.43, Stake 4, Lamb’s Palm Breeze

3. O’Keefe Roofing Inc., 6:30.59, Stake 5, Smith Stockley II

4. Martin Survey, 6:58.01, Stake 2, Miss India II

 

Race 17, 3:40 p.m.

Universal Corporate Wear Female Midget 2

Alec G. Henley and Associates Trophy

Race Record: 5:48.39, Noble Drilling, 2001

1. Universal Corporate Wear, 6:41.48, Stake 1, Marine Institute

Cox Sarah Emberley, stroke Mariah Green, Abigail Manning, Catherine Langmead, Olivia Collins, Erica Griffin, Nicole Manning, spare Claire Dwyer, coach Clyde Tucker

2. Coastal Kitchens, 6:58.63, Stake 3, The CBC

3. Dibbon’s Divas, 7:22.31, Stake 5, The Telegram

 

Race 18, 4 p.m.

Male Midget

Islander RV Trophy

Race Record: 5:00.79, East Coast Marine, 1995

1. Men’s Den, 5:32.17, Stake 5, Lamb’s Palm Breeze

Cox Melissa Snow, stroke Will Williams, Andrew Percy, Brett Hudson, Deklon Randell-Snow, Brandon Furlong, Zachary Eustace, spare Cameron Cumby

2. Falck Safety Services, 5:46.14, Stake 3, Miss India

3. O’Brien Engineering, 5:46.56, Stake 1, Stroke of Power

 

Race 19, 4:20 p.m.

Female Squirt 1

Regatta Queen Elizabeth II Jubilee Trophy

Race Record: 2:37.60, FW Connolly Electrical, 2016

1. J3 Construction, 3:12.83, Stake 2, The Telegram

Cox Barry Ring, stroke Mackenzie Parrell, Izabella O’Leary, Jessica Cantwell, Cecilia Martino, Chayce Mitchell, Renee Hynes, manager Petula Parrell

2. Eastern Composites-Outer Cove girls, 3:13.14, Stake 1, Catherine M.

3. Dwyer Mobile Tire/In-Motion Health, 3:35.79, Stake 3, The CBC

4. Nikki Carew East Coast Mortgage Broker, 4:00.99, Stake 4, Marine Institute

 

Race 20, 4:35 p.m.

Female Squirt 2

Royal St. John’s Regatta Female Squirt No. 2 Trophy

Race Record: 2:37.60, FW Connolly Electrical, 2016

1. Black and McDonald Pond Squad, 3:34.34, Stake 4, Smith Stockley

Cox Yvonne Knight, stroke Kiley Rice, Sarah Power, Julianne Osmond, Rylee Murrin, Emma Dwyer, Maggie Kiss, spare Evelyn Stagg

2. Gingersnap, 3:42.61, Stake 3, Stroke of Power

3. Big Ben’s Rowing, 3:42.97, Stake 2, Miss India

4. Connors Construction Ltd., 4:01.98, Stake 1, The Ranger

 

Race 21, 4:50 p.m.

Male Squirt

Royal St. John’s Regatta Paul Ring Trophy

Race Record: 2:26.90, Green Sleeves/Men’s Den, 2016

1. Hickman’s Select Certified Pre-Owned, 2:57.13, Stake 3, The Telegram

Cox Gord Delaney, Ian Morris, Mitchell Baker, Nathan Ryan, Ethan Keane, Ryan Roche, Evan King, spare Perry Cahill

2. DCH Crane, 3:47.16, Stake 4, Marine Institute

3. Outer Cove Marines, 4:11.82, Stake 1, The Sea-Hawk

4. The Firm: Property Management Solutions Inc., 4:53.21, Stake 2, Catherine M.

 

Race 22, 5:05 p.m.

Female Squirt 3

Royal St. John’s Regatta Female Squirt No. 3 Trophy

Race Record: 2:37.60, FW Connolly Electrical, 2016

1. St. Bon’s Girls, 3:45.52, Stake 3, Lamb’s Palm Breeze

Cox Deanna Smith, stroke Molly Anne Smith, Alicia Mason Quinton, Susannah Polack-Finley, Kiera Fitzpatrick-Moran, Lena Jurik, Ava Bishop

2. Skipper Ring’s Girls,3:49.20,  Stake 4, Smith Stockley II

3. Valma Budgell Realtor, 3:54.40, Stake 1, Stroke of Power

4. Avalon Chimney, 5:06.16, Stake 2, Miss India

 

Race 23, 5:20 p.m.

Female Squirt 4

Royal St. John’s Regatta Female Squirt No. 4 Trophy

Race Record: 2:37.60, FW Connolly Electrical, 2016

1. Action Insurance, 3:56.31, Stake 3, Catherine M.

Cox Danny Harte, stroke Delaney Drover, Lacie Baker, Sarah McQueen, Carly Marsh, Olivia Weatherton, Elizabeth Morey, spare Madelyn Connell

2. St. John’s International Airport Authority, 4:01.36, Stake 2, The Sea-Hawk

3. Evans New Leaf, 4:21.33, Stake 1, The CBC

4. Coastal Accounting, 5:06.18, Stake 4, NTV Network

 

Race 24, 6:30 p.m.

Stirling Communications International Female Championship

Kim Stirling Memorial Trophy

Race record: 4:57.78, Compusult A/Canada Games, 2005

1. M5, 5:00.71, Stake 1, Cougar

Coxswain Dean Hammond, stroke Katie Wadden, Alyssa Devereaux, Jane Brodie, Nancy Beaton, Amanda Ryan, Amanda Hancock, spare Shannon Driscoll, coach Bert Hickey

2. JAC, 5:14.21, Stake 2, Pomerleau

Coxswain Paul Ring, stroke Catherine Kelly, Tracy Roche, Wendi Young, Jennie Wadden, Tina Hunt, Paula Roberts, spares Bernadine Ring and Allison Janes

3. Steers Insurance, 5:23.26, Stake 3, Iceberg Gold

Coxswain Jim Carroll, stroke Michelle Davis, Cindy Roche, Connie Duffett, Kimberley Horwood, Rhonda Bridger, spares Jackie Handrigan and Monique Brophy, coach John Handrigan

4. Dawe and Burke, 5:27.28, Stake 4, Gerry Angel

Coxswain Rick Coish, stroke Amanda Mews, Teresa Butler, Danielle Barron, Meghan McCabe, Heather Gillis, Amanda Butland, spares Tammy King and Laura-Beth Power, coach Mike Hickey

5. Pouch Cove Pharmacy, 5:40.85, Stake 5, The Dictator

Coxswain Melissa Snow, stroke Melissa Doyle, Charmaine Wiseman, Alice Codner, Stephanie Bolger, Colleen Bolger, Tara Thomas, spare Meghan O’Reilly, coach Clyde Tucker

 

Race 25, 7 p.m.

Atlantic Lottery Male Championship

Molson Gerry Angel Memorial Trophy

Race Record: 8:51.32, Crosbie Industrial Services, 2007 (course record)

1. Outer Cove, 8:59.70, Stake 1, Iceberg Gold

Coxswain Mark Hayward, stroke Brent Hickey, Brent Payne, James Cadigan, Dan Cadigan, Mark Perry, Colin Stapleton, spare Craig Whittle, coach Bert Hickey

2. Smith Stockley Rowing Crew, 9:33.28, Stake 2, Pomerleau

Coxswain John Barrington, stroke Patrick Barrington, Gerard Barrington, Ian Power, Mike Rudofsky, John Barrington Jr., Robert Lacey, coach Ken Power

3. Lamb’s Rum, 9:44.69, Stake 3, Gerry Angel

Coxswain Mike Shea, stroke Chris Quinton, Adam Shea, Gary Collins, Derek McDonald, Brian Cook, James Halley, spares Kevin Hogan and Paul Hussey, coach Jim Ring

4. NTV, 10:05.11, Stake 4, Miss Tubular

Coxswain Derek Mercer, stroke Donnie Decker, Dexter Decker, Jarvis Stead, Chris Roche, Blaine Edwards, Eddie Sheerr, spares Mike Mullaley and Jordan Porter, coach Tony Barrington

5. Carroll Investments, 10:42.00, Stake 5, Cougar Helicopter

Coxswain John Handrigan, stroke Russ Moores, James Carroll, Owen Brophy, Sean Brophy, Gary Squires, Steve Ring, spares Ross Poole and Derek Mercer

Recent Stories